Palačinky z žitného kvásku
Při zakládání nebo omlazování se potřebujeme zbavit přebytečného kvásku. Nechceme ho přece vyhodit. Jednou z možností jsou vynikající palačinky.
S chutí do toho, půl je hotovo! :-)
Při zakládání nebo omlazování se potřebujeme zbavit přebytečného kvásku. Nechceme ho přece vyhodit. Jednou z možností jsou vynikající palačinky.
Mezi amatérskými pekaři se vedou spory o to, kdy lze z kvásku upéct první chleba. Snad každý, kdo někdy kvásek zakládal, se nemohl dočkat, až ho poprvé použije. A také – co dělat s odebranými přebytky? Jenže použití slabého kvásku může přinést zklamání a demotivovat. Proto mám návod pro všechny, kdo chtějí péct co nejdříve …
Poslední dobou to slyším všude okolo: chleba z kvásku úžasný, ale ostatní kváskové pečivo nestojí za nic!! Frustrace, pokusy jdou slepicím, do popelnice, zaříkáte se, že už nikdy, že se vracíte k droždí, jenže pak zase ty pochybnosti, vždyť jsem skvělá kuchařka, chleba mám dobrý a rohlíky z droždí taky, přece to jen tak nevzdám? Nové pokusy, nové …
Jak na kváskové pečivo: Toastový chléb z kvásku Pokračovat ve čtení »
Každý, kdo se pustil do kváskového pečení, dříve či později dojde k tomu, že by chtěl vyzkoušet něco zdravějšího a začne se poohlížet po celozrnných a nebo celožitných chlebech. Dnes se budeme věnovat tomu celožitnému.
S tímhle chlebem je dobré začít, je jednoduchý, člověk si s ním všechno rychle osahá a později
Možná jste si přinesli kvásek od dárce, možná jste ho koupili v pekařství nebo ve zdravé výživě, možná jste si založili vlastní podle mého nebo jiného návodu, každopádně, teď potřebujete postup, jak kvásek uchovávat a péci z něj, tedy návod na vedení kvásku.
Pro založení vlastního kvásku si především kupte žitnou mouku – mně se nejlépe osvědčila značka Bio Harmonie, ale principiálně může být jakákoliv žitná mouka (raději než pšeničná), ještě budete potřebovat